4-4-2

Kadroya baktığımda dikkatimi çeken ilk şey dizilimin değişmesi oldu. Önceki maçlarda 10 numaraya ihtiyacımız var, 10 numaradan katkı alamıyoruz demiştim. Galiba Bülent Hoca’da bu durumdan şikayetçi ve 4-4-2 dizilimine dönmüş. Defans dizilimini ve orta saha merkezini düşündüğümüzde güzel geldi. 6.5 numara Yekta ve 8.5 numara Hakan ile hem defansta aksamadık hem de ilk yarı itibariyle topu tutabildik.
Maçın ilk yarısını ve ikinci yarısını ayrı değerlendirelim.
İlk yarı organize atak yemedik, kontra yemedik, defansta büyük hatalar, boşluklar olmadı. Bunlar sevindirici. Celustka’dan bekler gelince stopere geçmiş ve Diego-Celustka ikilisi geri dönmüş. Defans hattında stoper ikilisi yakalamak zordur. Özellikle büyük milli takımlara dikkat edin her mevkinin oyuncusu değişirken stoper ikilisinin değiştiği çok nadir olur. Yediğimiz gol ise acemilik diyelim. Doğukan’ın gençliğine verelim. Yaşamadan öğrenilmez. Gol dışında net bir atağını hatırlamıyorum Sivas’ın ilk yarıda. Attığımız goller ise topa hakim olmamızın ve baskımızın sonucu. 1-0’dan sonra yaşlanan rakibe karşı hakimiyeti aldık ve baskı sonucunda goller geldi. İlk yarı sonunda her şey iyiydi.
İkinci yarı ise Mevlüt’ün sakatlığı işleyen çarkı bozdu. Mevlüt’ün çıkmasıyla Doukara yine yalnız kaldı ve rakip defansın işi kolaylaştı. 60’dan sonra skoru koruma moduna geçtik ve fazla atak girşimimiz olmadı. Ama bu kadar yaslanıyorsak Drole’ün alınması gerekiyordu en azından 75’ten sonra. Belki de planlar dahilinde olup Mevlüt’ün sakatlığı işleri değiştirmiş olabilir. Çünkü Mevlüt 52. Dakikada çıktı ve Drole için çok erken bir dakikaydı. Harun değişikliği ile orta sahayı güçlendirdik ve Chico hamlesiyle tamamen yememeye odaklandık. Sonuç olarak evimizde yine 3 puan.
Bundan sonra Hoca ne yapacak merak konusu. 4-4-2’ye devam mi yoksa günümüzde herkesin oynadığı 4-2-3-1 mi? Şöyle bir faktör var. Bülent Hoca’nın oyunculuk kariyerine bakarsanız 4-4-2 taktiğini yıllarca(bazen 3-5-2) oynamış bir isim. Bunun etkisi olur ve çift forvete devam eder mi yoksa tek forvete devam mi eder benim gelecek maçlar içinde merak ettiğim konu bu.
Ankaragücü deplasmanından sonra görüşmek üzere…