Beklerin Önemi

Maçın ilk dakikalarında takımdaki dağınıklık gözüme çarptı. Top Kayserispor’dayken sahaya dizilişimiz iç açıcı gözükmedi. Hakan Özmert’in adını ilk duyduğumda dakika 17 yazıyordu ekranda. Orta sahada Vainqueur-Charles-Hakan üçlüsü ideal ama Hakan’ın biraz sorumluluk alması lazım bu dizilimde. Zeki Yıldırım sakatlıktan kurtulacak olsa da form tutması ilk yarı sonunu bulabilir. Bu yüzden ya bu üçlüyle devam edilmeli ya da Danilo en verimli olduğu yer olan 10 numara pozisyonuna çekilip Drole denenmeli.

Beklerimize gelince. İkisi de genç. Birkan’ın kredisi olabilir. Genç oyuncuların maç oynayarak tecrübe kazanması taraftarıyımdır her zaman. Ancak Nazım’ın ilk goldeki hatası yapılmaz. Geçen yıl da Nazım’ın gol yememize ve mağlubiyete neden olan bireysel hatalarını görmüştük. Birkan ise hep önde top alma derdinde. Bekin defanstaki ilk görevi (bana göre en önemli görevi) en dipteki adama top gelmesini önlemektir. Yolun henüz başında. Kendini buna göre geliştirmeli. Ayrıca Salih Dursun’u yeniden kazanmayı denemeli Bülent Hoca. Geçen seneden beri Diego’nun ismi çok fazla duyuluyor. Bunun asıl sebebi Celustka’nın çok pasif kalması.

Maçın adamı Charles oldu. Maçı beraber izlediğim arkadaşıma dedim. Hırslı ama çok sert. Kırmızı karta çok yatkın diye. 40. Dakikada tezimi doğru çıkardı. Hırslı olmasını beğeniyorum ama sarı kartı gördükten sonra saatli bombaya dönüşüyor. Sanki kartı yokmuş gibi oynamaya devam ediyor. Aslında Hüseyin Göçek de ilk başlarda maçı iyi yönetiyordu. Temaslara oldukça izin verdi ama Charles’ın ikinci sarı kartı haksız. Hatta faul yapılan isim Charles’tı bana göre. Çok övdükleri VAR sistemi nere gitti onu anlamadım.

İkinci yarıda ise amaç (doğal olarak) skoru koruyup beraberliği yakalama düşüncesi oldu. Bireysel becerilerle pozisyonlar bulsak da golü bulamadık. Yine Birkan’ın topu kaçırması sonrası gelen gol umutlarımızı söndürdü. Yazımın başında belirttiğim gibi. Beklerin performansı oldukça önemli. Yediğimiz goller de bunun göstergesi.

Sonuç olarak takımın dağınıklığı beni düşündürüyor. En son Yusuf Şimşek döneminde görmüştüm ancak o zaman gole daha yakındık. Lazarevic, Emrah gibi hızlı kanat oyuncuları vardı. Şimdi o kadar yaratıcılık göremedim. İlk haftanın bahanesi olur, 10 kişi kalmamız da bir başka olumsuz durum. Haftaya içerde Konya ile oynuyoruz. Taraftar desteği ile birlikte maçı almamız lazım. Umarım daha güçlü ve daha az hata yapan bir Antalyaspor izleriz.