Sedat Karabük’ten alt yapı operasyonu

Sedat Karabük’ten alt yapı operasyonu

Antalyaspor’da ikinci dönemini geçiren ve daha önce bir birinden değerli futbolcuları Kırmızı-Beyazlılara kazandıran Futbol Direktörü Sedat Karabük, kulüp olarak altyapı hedeflerini anlattı. Koza TV’de ekranlara gelen Kale Çizgisi programının konuğu olan Karabük, birçok merak edilen konu hakkında bilgi verdi.

Arsenal, Barcelona ve Bayern Münih gibi takımlarında hedeflerinin her yıl 2-3 futbolcuyu a takıma taşımak olduğunu söyleyen Karabük, “Bizim de bütün hedefimiz 1-2 futbolcuyu A takıma vermek. Bunu yapamıyorsanız, başarısızsınızdır. Antalyaspor’un, Antalya’nın dışından hiçbir şeye ihtiyacı yok. Kendi çocuklarıyla Antalyaspor’u çok daha yukarılara götürebilecek bir kadro kurulabilir. O yüzden ben, Antalya dışından oyuncu almak istemiyorum. Antalya’da ırk potansiyeli var. Rus var, İranlı var, Suriyeli var, Ukraynalı var, Türkler var. Artık değişik bir ırk da çıkmaya başlamış; bazen görüyorum annesi Rus, babası Türk… Biz buradan  Antalyaspor’a fazlasıyla yetecek yetenekli futbolcular buluruz” dedi.

Amatör takımlara çağrı

Antalya’da yer alan amatör takımlara seslenen Sedat Karabük, Antalyaspor’a futbolcu taşımada destek olmalarını istedi. Kulüplere sormadan oyuncuları bünyelerine katmadıklarını ifade eden Karabük, “Etik olarak, paralı okullar dahil onlara sormadan oyuncu almak istemiyoruz ve futbolcu formayı hak ettiğinde belli bir meblağı vermeyi vaat ederek karşılıklı protokol hazırlıyoruz. Onları mağdur etmeyeceğiz. Futbolcular, küçük yaşlarda Antalyaspor’a verilmeli. Futbolcunun gelişmesi için güçlüye karşı oynaması gerekiyor. Amatör kümelerde bu olmuyor.   Süper Lig’deki bir takımın kapısını açıyoruz. Amatör takımdaki arkadaşlar da bu şekilde düşünsünler. Antalyaspor’a hep beraber yardım edelim” diye konuştu.

Mukairu sözleşmeyi kaptı

Devre arasında Antalyaspor’a getirilen ve U19 takımında büyük bir başarıya imza atan Paul Omo Mukairu ile profesyonel sözleşme yapılacağını ifade eden Karabük, “Afrika’dan gelen oyuncuların yaşları bazen daha büyük olabiliyor. Paul Omo Mikauri’nin yaşı doğru, kültürlü de bir aileden geliyor. Kendisini profesyonel yapmaya karar verdik. Haziran ayında Antalyaspor’a profesyonel olarak kazandırmayı düşünüyoruz. Bülent Korkmaz da izleyip onay verdi.  İlk kamp dönemini A takımda geçirecek. 1 haftalık dönemde de bu performansı devam ederse inanıyorum ki Bülent Korkmaz A takıma alacaktır” ifadelerine yer verdi.

“112 tane oyuncu beğendik”

Yaz transfer dönemi için yoğun bir çalışma yaptıklarını da ifade eden Karabük, “Her mevki için 3-4 tane oyuncu belirledik. Bu isimler üzerinden transfer çalışmalarını sürdürülecek. Belek’te 100’e yakın oyuncu yazdık. Antalya’ya gelmeyen takımları da yerinde izledik. 112 tane oyuncu beğenmişiz. Portekiz, Fransa ve Hollanda, İtalya’ya da giderek oyuncu izledik. Buralardan da liste hazırlandı. Türkiye’de sözleşmesi bitenleri de ekledik. Hazirandan sonra işler daha zorlaşabilir. Düşen ve kalan takımlar belli olacağı için biz de önce transferi tamamlamak istiyoruz” diye belirtti.

“Doğukan Sinik’in gol sorunu yok”

Doğukan Sinik’in önemli bir başarıya imza attığını ve kendisine destek olunması gerektiğini ifade eden Sedat Karabük, “3.ligden birden Süper Lig’e geldi. Bu kolay değil, burada Doğukan’ı tebrik etmek lazım. Demek ki yıldız olabilecek intibahını veriyor. Küçük yaşta oynayıp sırıtmıyorsanız, yükselir gidersiniz. Doğukan zor şartlardan gelen bir çocuk. O’nu o yönden de tebrik etmek lazım. Her oyuncuda olduğu gibi O’nun da eksiklikleri olabilir. Ancak genç olduğu için onları giderecektir. Kalıcı bir eksikliği yok. Doğukan çok zeki bir oyuncu. Her sene üzerine koyacaktır. Sahip çıkmalıyız. Moral verirsek daha iyi olacaktır, ancak moral verirken şımartmamak lazım. Genç oyuncularla bu kadar uğraşmamak lazım. Gol sorunu diye bir şey yok. Şu an istenen ne ise onu veriyor. Eğer gol at denirse gol de atar. Bülent Hoca’nın istediği gibi oynayıp savunmayı da düşündüğü için oralarda aksayabilir ama zamanla daha iyi olacak” dedi.

Amilton kalıyor

Devre arası transfer döneminde Portekiz’in Desportivo Aves takımından satın alma opsiyonuyla kiralanan Amilton Silva ile yapılan görüşmelerden de bahseden Sedat Karabük, “Amilton gelecek sezon da büyük olasılıkla kalacak. Görüşmeler devam ediyor. Belli bir noktaya gelindi. Gelecek sezon Antalyaspor’da olacak diye düşünüyorum” diye konuştu.