Tecrübe Etkisi

  Sene başında kulislerde dolaşan sözleri şöyle kısaca hatırlayalım.

  • Antalyaspor kamptaki otel parasını bile ödeyemedi. İlk düşen takım belli oldu.
  • Antalyaspor transfer bile yapamadı. Üstüne üstlük elindeki iyi futbolcuları da gönderdi.
  • Antalyaspor Bülent Korkmaz ile anlaşarak hedefinin düşmemeye oynamak olduğunu resmen göstermiş oldu.
  • Eto’o gibi bir yıldızı da olmayan Antalyaspor kesin küme düşer.
  • Yaş ortalaması çok yüksek bir takım. Bu yaşta koşu mesafeleri de ona göre olur. Mücadeleden uzak bir takım olacağı kesin…

Bu ve buna benzer birçok cümleyle yola çıkmıştık. Birçoğumuz da bu cümlelere katılmıştık. Bazen erken karar vermemek iyidir derken ilk maça çıktık ve düşünceler daha da perçinleşti. Sahada futbol yoktu. Sonra birçok kişi ”Kesin düşeriz!” demeye çoktan başlamıştı. Konya maçının 2. yarısının hemen başında 3-1 geriye düşünce her şey bitti bu sene düşeriz bakışları vardı birçok kişide. İşte o maçta sonradan gösterdiğimiz reaksiyon umudumuzu tazeledi. Deplasmanda gelen Beşiktaş galibiyeti ve yine Rize maçında müthiş bir geri dönüşle kazanılan galibiyet derken bugün geldiğimiz nokta ortada.

Bursaspor ile oynadığımız maçtan önce görüşler bir hayli değişikti. Kimisi Antalyaspor yaşlı bir kadroya sahip, moralli Bursaspor da ligin en genç takımı ve formdalar. Bursaspor galibiyete daha yakın diye düşünürken kimisi de tecrübeli Antalyaspor tecrübesiyle maçı alır dedi. Maç başladığında Bursaspor dinamizmi ile üstün taraftı. Taraftarının kalitesi tartışmaya bile açık olmayan Bursaspor iyi oynayan taraf görünümündeydi. Biz yine tasarruf modunda uygun anı kolluyorduk. Klasik tarife yani. Yaş ortalaması yüksek olan takımımız nihayet ilk yarının son 15 dakikasında gaza bastı. Artarda yüklenmeler yaparken 37. dakikada Mevlüt harika bir solo perfomans sergileyerek bize penaltı kazandırdı. Son haftaların formda ismi Serdar Özkan penaltıyı gole çevirdi ve skor üstünlüğünü yakaladık. Tabi durmadık önde prese devam ettik ve topu kazanır kazanmaz Serdar bu sefer harika bir asist attı Mevlüt’e. Mevlüt eline geçen fırsatı çok güzel bir gol vuruşuyla değerlendirdi ve ilk yarı 2-0 lehimize bitti.

İkinci yarı Lima hamlesiyle çok daha farklı bir rakiple karşı karşıya kaldık. Kalemizde net pozisyonlar da gördük ama gerek defans hattımız gerekse Boffin topun 3 direk arasından girmesine izin vermedi. Maşallah diyerek söylüyorum belki de ligin en iyi savunma hattı bizde. Resmen duvar ördüler. Maçın sonlarına doğru Hakan Özmert fişi çekmeye çok yaklaştı ama olmadı. Nihayetinde maçı 2-0 kazanmış ve 3. sıraya yerleşmiştik. Skoru tecrübeli futbolcularımızın ayaklarından yakalamıştık ve yine tecrübeli eldiven ve defans hattı ile korumuştuk. Kısacası tecrübe bize maçı getirmişti. En önemlisi birlik ve beraberlik içinde olunması çok güzeldi.

Taraftara değinmeden geçmek olmaz tabii ki. Bu maç öyle güzel bir taraftarımız vardı ki bu zaten skora da yansıdı. Belki de uzun yıllar sembol olacak bir beste olan ”VAZGEÇİLMİYOR” bestesi şimdiden dillere pelesenk olmuş durumda. Bu hafta çok kritik Malatya maçından puan ya da puanlarla dönmemiz için destek şart. Eğer ki güzelliklere ulaşacaksak bu dikenli yollardan geçeceğiz. Ellerimiz kan içinde de olsa vazgeçmeyeceğiz. Sonuca ulaşmak için her şeyi yapalım. Takımımızı yalnız bırakmayalım. En önemlisi kesinlikle olmayacak demeyelim. Kim bilebilir ki bir bakmışsın formanla, polarınla, kaşkolunla Antalya Havalimanı dış hatlardasın. Neden olmasın?